SON DAKİKA

MedyaSu.com

Wi-Fi’a suç ayarı

BTK’dan ücretsiz olarak internet sağlayan otel, kafe ve benzeri yerlere ‘suç’ ayarı. Söz konusu alanlarda hizmet veren firmalar, suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici filtre sistemi kuracak. Bir kafede internete girmek istendiğinde, sistem cep telefonu numarası isteyecek. SMS ile bir şifre gelecek. Bu şifreyle internete giriş yapılabilecek. Firmalar erişim kayıtlarını iki yıl saklayacak.

Wi-Fi’a suç ayarı
Bu haber 14 Nisan 2017 - 18:10 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından dün Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, ücretsiz internet hizmeti veren kişi ve kurumlar, suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici filtre sistemi kuracak.

Erişim kayıtlarını elektronik ortamda kaydedecek ve iki yıl süre ile saklayacak. Kamuya açık alanlarda internet erişimi sağlayanlar, kısa mesaj servisi (SMS) ve benzeri yöntemlerle kullanıcıları tanımlayacak sistemleri kuracak.

KAPATMA CEZASI VERİLECEK

Bir kafede internete girmek istenildiğinde, sistem cep telefonu numarası isteyecek. Sisteme telefon numarası girildiğinde SMS ile gelen şifreyle internete giriş yapılabilecek. Böylece, telefon numarası üzerinden kimlik tespiti yapılacak.

İnternet kafelere, para cezası verilmeden önce yazılı uyarı yapılacak ve ihlalin devamı halinde üç güne kadar kapatma cezası uygulanacak. İhlal sürerse para cezası verilecek. İnternet kafelere verilecek para cezasının alt sınırı, 3 bin TL’den bin TL’ye düşürüldü. Üst sınır yine 15 bin TL olarak korundu.

SİSTEM SUİİSTİMALE AÇIK’

Bilişim hukukçusu Mehmet Ali Köksal, suç işleme kastı ile hareket edenlerin genelde bu yerlerde internete girdiğini belirterek “Sistem caydırıcı ama suiistimale açık. Birisi, kafelerdeki bir teyzeden ‘Telefonumu unutmuşum’ diyerek SMS desteği isteyebilir. Sistem, kamunun güvenliğini sağlıyor ancak tüketiciyi korumuyor” dedi. HABERTÜRK

Kaynak adres : /teknoloji/2017/04/12/wi-fia-suc-ayari

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA