SON DAKİKA

MedyaSu.com

Burun estetiğinin gelişim süreci ve günümüz burun estetiği

Estetik cerrahi geçmişten günümüze dek hasta beklentileri ve talepleri doğrultusunda ve hekimlerin yoğun çabaları ve çalışmaları neticesinde bugünkü gelişim evresine ulaşmıştır.

Burun estetiğinin gelişim süreci ve günümüz burun estetiği
Bu haber 15 Nisan 2017 - 10:25 'de eklendi ve 158 kez görüntülendi.

Burun estetiği geçmişini inceleyecek olursak tarih bizi eski mısırlıların papirüslerinde yazılı olan burun estetiğine dair bilgilere kadar götürmektedir. Mısırda zina yapanların burunları kesilir, tedavi etmek için ve burun formu kişiye tekrar kazandırılması için buruna çeşitli cerrahi işlemler uygulanırdı.

Bunun yanı sıra 1500’lerde kol dokusu kullanılarak ilk burun ameliyatı gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem bugün dahi kullanılan bir yöntem olarak Estetik dünyası geçmişe uzandığında Leonardo Da Vinci’ye de çok şey borçlu olduğunu görmektedir. Da Vinci sanat eserleriyle döneminde yaşayan insanların yüz hatlarının orantısını göstermiş günümüz estetik anlayışına kaynaklık edecek muazzam tablolar bırakmıştır. Bunlardan en bilineni ise Mona Lisa olmuştur. Mona Lisa tablosundaki orantılı ve estetik yüz hatlarının ve ifadenin büyüsü hala tartışılan ve çözülemeyen bir gizem haline bürünmüştür.

BURUN FORMUNDA İDEAL OLANI YAKALAMAK

Günümüzde ise en çok tartışılan konulardan birisi burun formunun nasıl olması ve ölçülerin neye göre belirlenmesi gerektiğidir. Fakat ideal olanın yakalanması ve estetik olanın belirlenmesi maalesef göreceli kavramları oluşturduğundan çok zor bir süreçtir.

Burun estetiğinde temel dikkat noktası kişinin yüz hatları ve bu doğrultuda beklentisini oluşturan aşama olmalıdır. Küçük ve ince bir burun yapısı her zaman estetik bir görüntüyü çağrıştırmayabilir. Bu yüzden burun formu belirlenirken kişinin yüz ölçüleri dikkate alınarak işlem yapılmalıdır. Günümüzde uygulanan yöntemlerin kaynak noktası da bu süreci oluşturmaktadır. Bir burun ameliyatı öncesi kişinin beklentileri de dikkate alınarak yüz yapısına orantılı olacak bir burun formunun profili çizilir ve işlem daha sağlıklı ve ideal olanı bulmak yolunda başlatılmış olur. Bu sebeple günümüz teknolojisinin ve yenilikçi estetik çalışmaların gelişmesi beraberinde ideal olanın belirlenmesi sizin hekiminizle birlikte verdiğiniz karar doğrultusunda yapılacak bir operasyonla mümkün olacaktır.

Kaynak adres : http://www.mynet.com/haber/saglik/burun-estetiginin-gelisim-sureci-ve-gunumuz-burun-estetigi-2985617-1

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA