SON DAKİKA

MedyaSu.com

‘Mühürsüz oy’ tartışması: AGİT heyeti YSK’da!

AGİT/DKİHB Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti Başkanı Tana de Zulueta ve beraberindekiler Yüksek Seçim Kurulu’na geldi. Anayasa Değişikliği Referandumunu gözlemlemek üzere Türkiye’de bulunan uluslararası gözlemciler YSK’ya geldi.

‘Mühürsüz oy’ tartışması: AGİT heyeti YSK’da!
Bu haber 18 Nisan 2017 - 12:02 'de eklendi ve 177 kez görüntülendi.

AGİT/DKİHB Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti Başkanı Tana de Zulueta ve beraberindekiler Yüksek Seçim Kurulu’na geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, referandumun güvenilirliği etkilendi şeklinde açıklama yapan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT’i sert sözlerle eleştirdi. Erdoğan “haddini bil” ifadesini kullanmıştı.

AVRUPA KONSEYİ: 2,5 MİLYON OYUN MANİPÜLE EDİLMİŞ OLABİLECEĞİNE DAİR ŞÜPHE VAR

Öte yandan, Avrupa Konseyi‘nin 16 Nisan referandumu için Türkiye‘ye gönderdiği gözlemci

heyetinden Avusturyalı milletvekili Alev Korun, “2,5 milyon oyun manipüle edilmiş olabileceğine dair şüphe var” dedi.

Korun, Avusturya’nın ORF radyosuna yaptığı açıklamada, özellikle Kürt nüfusun yaşadığı bölgelerde referandum günü büyük bir baskı yaşandığını, Avrupa Konseyi heyetinin Diyarbakır’da görev yapan iki üyesinin oy verme merkezlerine polis tarafından alınmadığını aktardı.

Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu 47 üyesi bulunan Avrupa Konseyi, kıta genelinde demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanında çalışmalar yürütüyor, seçimler ve referandumlara gözlemciler gönderiyor.

Referandum için Türkiye’ye gözlemci heyeti gönderen bir diğer uluslararası kuruluş Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, ön raporunu dün açıklamış ve “YSK‘nın son dakikada açıkladığı mühürsüz pusula kararı yasalarla çelişiyor” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise AGİT’e tepki göstererek “Bunlar kendilerine göre bir rapor hazırladılar. Önce haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız siyasi içerikli raporları ne görürürüz, ne duyarız, ne biliriz” ifadesini kullanmıştı.

KORUN: YSK KARARI KANUNA AYKIRIYDI

Avrupa Konseyi gözlemcisi Alev Korun da mühürsüz pusulaların geçerli sayılmasının sorun teşkil ettiğine değinerek, “Yüksek Seçim Kurulu, kanuna aykırı olarak, resmi mühür olmayan zarfların geçerli sayılması kararını verdi” dedi.

Korun, bir kişinin birden fazla kez oy kullandığına ilişkin sosyal medyada dolaşan teyit edilmemiş görüntülere de işaret etti.

Korun “Şikayetlerin çok ciddiye alınması gerekiyor ve her halükarda oylamanın sonucunu değiştirebilecek nitelikteler” diye konuştu.

‘Evet’ ve ‘Hayır’ oyları arasındaki farkın 1 milyon 250 bin olduğunu açıklanmıştı.

CHP DE YSK’YA GİDİYOR

Öte yandan Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) mühürsüz oyları geçersiz saymasının yasaya aykırı olduğunu iddia ederek referandumun iptalini isteyen CHP, YSK Başkanı Sadi Güven ile görüşmeye gidiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aksünger, partiye ulayan ihlal iddialarıyla ilgili görüşmede bulunmak üzere, bugün 14.30’da YSK Başkanı Güven’i ziyaret edecek. Aksünger, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada “YSK Başkanı Sadi Güven ile yüzleşmeye gidiyoruz” dedi.

Kaynak adres : Mynet

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA