SON DAKİKA

MedyaSu.com

Dolar 3.60 seviyesinde işlem görüyor

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun ardından dolar endeksinde yaşanan sert düşüş dolar/TL’nin de güne sert bir düşüşle başlamasını sağladı. Referandum sonrası beklenen iyimserlik siyasi gündemin sakinleşme eğilimine tam olarak girememesi nedeniyle daha yavaş hissedildiği TL’de bankacılar bu hafta TCMB’nin faiz kararının ve siyasi gelişmelerin izleneceğini söyledi.

Dolar 3.60 seviyesinde işlem görüyor
Bu haber 24 Nisan 2017 - 10:49 'de eklendi ve 137 kez görüntülendi.

Cuma gününü 3.65’e yakın tamamlayan dolar/TL bu sabah güne 08.59’da 3.5980/3.5999 seviyesinde başladı. Bu verilere göre TL son bir ayın en düşük seviyelerinden haftaya başladı.

Siyasi belirsizliğin referandum ile ortadan kalkacağına yönelik beklentilerin gerçekleşmemesinin nedenleri arasında, referandumun hemen ardından OHAL’in uzatılması, referandum sonuçlarına ilişkin tartışmalar, Avrupa’nın yaklaşımı, idam cezası referandumunun gündeme gelmesi gibi konular bulunuyor.

EURO YÜKSELDİ

Seçimler sonrası, ikinci turda merkezin adayı Macron’un euro karşıtı Le Pen’e üstünlük sağlayacağı beklentilerinin artması ile birlikte Euro/TL 3.9423 seviyesine kadar çıkt. Euro, dolar karşısında ise 5 ayın zirvesini gördü.

MACRON BİRİNCİ ÇIKTI

Fransa’da seçimlerin ilk turunda, siyasi merkezdeki Yürüyüş Hareketi’nin lideri Emmanuel Macron oyların yüzde 23,7’sini alarak seçimden birinci çıktı. Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin lideri Marine Le Pen de yüzde 21,7’lik oy oranıyla ikinci oldu. İlk turda ilk iki sırayı kazanan Macron ve Le Pen, 7 Mayıs’ta düzenlenecek ikinci tur oylamada yarışacaklar.

YSK VE DANIŞTAY TAKİP EDİLİYOR

Referandum öncesinde bankacılar siyasi tansiyonun azalması ve gündemin yeniden ekonomiye odaklanması beklentileriyle geçen hafta kurun 3.50 seviyesine doğru ineceğini öngörüyorlardı. Ancak yaşanan siyasi tartışmalar nedeniyle kurda beklenen düşüş gerçekleşmedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun siyasi partilerin 16 Nisan referandumunun iptaline ilişkin başvurularını reddetmesinin ardından gözler muhalefetin adımlarına çevrildi.

CHP Cuma günü 16 Nisan referandumunda mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali ve bu dava sonuçlanıncaya kadar kesin sonuçların açıklanmaması talebiyle Danıştay’a başvurdu.

Referandumda anayasa değişikliğinin yüzde 51’in biraz üzerinde çıkan “evet” oyları ile kabul edilmesi erken seçim riskinin oldukça azalmasına neden olurken; analistlere göre piyasalar için önümüzdeki dönemde ana gündem konuları siyasi gelişmeler, AB ile ilişkiler, idam referandumu, yapısal reformlar ve jeopolitik riskler olacak.

TAHVİL BONO PİYASASI

Yurtiçi tahvil-bono piyasasında 10 yıllık gösterge 24 Şubat 2027 itfalı tahvilde ortalama bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta yüzde 10.71 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.65 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.22 seviyesindeydi.

Kaynak adres : Hürriyet

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA