SON DAKİKA

MedyaSu.com

AB Bakanı Çelik’ten Avrupa Konseyi’nin Türkiye kararına tepki

AB Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin Türkiye’nin ‘siyasi denetime’ alınmasına yönelik kararıyla ilgili açıklama yaptı. Çelik, alınan kararın siyasi ve yanlı bir karar olduğunu vurgulayarak “Türkiye ile dayanışma sergilenmeliydi. Haksız ve yanlı bir karar. Bu kararla Türkiye’nin gerçekliğinin ilgisi yok” ifadelerini kullandı.

AB Bakanı Çelik’ten Avrupa Konseyi’nin Türkiye kararına tepki
Bu haber 25 Nisan 2017 - 15:36 'de eklendi ve 144 kez görüntülendi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’ndaki “Türkiye‘de Demokratik Kurumların İşleyişi” konulu oturumun sonundaki oylamada, Türkiye’nin “2004’te çıktığı denetim sürecine yeniden alınmasıyla ilgili karar tasarısı” onaylandı. AB Bakanı Ömer Çelik, kararı, haksız ve yanlı olduğunu ifade ederek kınadı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde Salı günü yapılan oylama sonrasına 45 ret ve 113 kabul oyuyla Türkiye’nin ‘siyasi denetim sürecine’ yeniden alınmasına karar verildi. Türkiye,

2004 yılında denetim sürecinden çıkarılmıştı.

35 MADDELİK TAVSİYE

Türkiye’ye yönelik 35 maddeden oluşan tavsiyelerin de bulunduğu kararda, AKPM ile Türkiye arasındaki iş birliğinin devamı için bu tavsiyelerin yerine getirilmesi gerektiği de bildiriliyor.

 Son dakika! Avrupa’dan Türkiye’yi siyasi denetime alma kararı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nden bir heyetin Aralık 2016’da hazırladığı kapsamlı raporda, Türkiye’nin 2004’te çıktığı denetim mekanizmasına tekrar alınması yönünde görüş bildirilmişti. AKPM’den çıkan son kararın, Türk demokrasisi 12 yıl önceki seviyesine gerilemiş olarak algılanabileceği gibi, Avrupa Birliği sürecinin devamı tehlikeye girmesi anlamına gelebilir.

47 ülkeden 324 temsilcinin bulunduğu Avrupa Birliği Parlamenterler Meclisi tarafından geçen yıl kabul edilen bir başka raporda Türkiye’nin, Avrupa Konseyi üyeliğinden kaynaklanan siyasi ve hukuki yükümlülüklerini yerine getiremeyen bir ülke haline geldiği mesajı da verilmişti.

Türkiye, 1996-2004 arasında denetim sürecinde tutulmuştu. Denetim sürecine giren bir ülkenin AB’yle üyelik sürecini ‘her şey normalmiş gibi’ yürütme şansı bulunmuyor.

Kaynak adres : Mynet

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA