SON DAKİKA

MedyaSu.com

Netflix, Baidu ile Çin’e adım atıyor

Çevrim içi film ve dizi izleme platformu Netflix, Çinli arama motoru Baidu’nun video portalı iQiyi.com ile anlaşma imzaladı.

Netflix, Baidu ile Çin’e adım atıyor
Bu haber 29 Nisan 2017 - 9:31 'de eklendi ve 116 kez görüntülendi.

Baidu’nun video portalı olan iQiyi.com’dan yapılan açıklamada şirketin Netflix ile içerik lisanslama anlaşması imzaladığı belirtildi. iQiyi, Netflix’in bazı içeriklerini lisanslama yolunla Çinli kullanıcıların beğenisine sunacak.

iQiyi.com yaptığı açıklamada Netflix’in ‘Black Mirror’ ve ‘Stranger Things’ benzeri popüler dizilerinin artık ABD’de yayınlandığı anda Çin’deki aboneler tarafından izlenebileceği vurgulandı. Anlaşma Netflix’in Nasdaq borsasındaki hisselerinde de yüzde 5.8’lik bir artış yaşanmasına yol açtı.

iQiyi.com’un başkan yardımcısı Yang Xianghua yaptığı açıklamada Baidu ve Netflix’in içerik yaratma ve yüksek kalite içerik geliştirme konsundaki küresel trendi takip edeceğini söyledi ancak içeriklerin Çin sansürüne takılabileceğini ima etti.
Yang “Bu arada iQiyi ve yabancı ortakları arasındaki tüm işbirliğinde mevcut düzenlemelere sıkı şekilde uyacağız” ifadelerini kullandı. Açıklamada ortaklığın ‘korsanın’ önüne geçmeye de yardım edeceği vurgulandı.

2017’nin ilk çeyreğinde 4.95 milyon yeni abone kazanan Netflix uzun süredir Çin pazarına kalıcı şekilde girmenin yollarını arıyordu. Netflix’in programları Çin’de geniş bir izleyici kitlesi tarafından ‘korsan’ olarak takip ediliyordu.

Netflix şu anda 190’dan fazla ülkede 98 milyondan fazla üyeye sahip. Netflix, Türkiye pazarına da Eylül 2016’da adım atmıştı.

Kaynak adres : Hürriyet

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA