SON DAKİKA

MedyaSu.com

Beyaz Saray’dan ateşkes açıklaması

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert R. McMaster, ABD’nin Rusya üzerinde anlaştığı Suriye’nin güneybatısındaki ateşkesin bugün yerel saatle 12.00’de yürürlüğe gireceğini belirterek, söz konusu çatışmasızlık alanlarının ABD için öncelik teşkil ettiğini ve bu anlaşma ile elde edilen ilerlemenin ümit vaat ettiğini bildirdi.

Beyaz Saray’dan ateşkes açıklaması
Bu haber 09 Temmuz 2017 - 11:46 'de eklendi ve 140 kez görüntülendi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert R. McMaster, yaptığı açıklamada ABD ve Rusya’nın Suriye’deki ateşkes anlaşmasını değerlendirdi.

Söz konusu anlaşmanın ABD, Ürdün ve Rusya arasında söz konusu olduğunu ifade eden McMaster şöyle devam etti:
“Rusya ve Ürdün hükümetleri ile bu anlaşmaya vardıktan sonra Başkan Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Theresa May ve (Almanya Başbakanı) Şansölye Merkel dahil G-20 Zirvesi’ndeki birçok liderle anlaşmayı konuştu. ABD, DEAŞ’ı yenmek, Suriye’deki krizin bitirilmesine yardımcı olmak ve insanların evlerin dönmesini sağlamak için elinden geleni yapıyor. Bu anlaşma bu ortak hedefler açısından önemli bir adımdır.”

Söz konusu anlaşma G-20 Zirvesi kapsamında Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki ikili görüşme sonrasında duyuruldu.

Son zamanlarda ABD Suriye’nin güneyinde DEAŞ’a karşı desteklediği Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birlikler ile Suriye rejimi yanlısı gruplar arasındaki çatışma giderek şiddetleniyordu.

ABD muhalifleri eğittiği El Tanf kampına yaklaşan rejim yanlısı grupları üç kez hedef alırken bölgede bir Suriye uçağını bir de tam kime ait olduğu henüz netleşmemiş bir insansız hava aracını (İHA) düşürmüştü.

Hamburg’daki G20 Zirvesi’nde Trump ve Putin arasında gerçekleşen ilk görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Rusya’nın Suriye’nin güneybatısında ateşkes için anlaşmaya vardığını, anlaşmanın 9 Temmuz’da Şam saati ile 12.00’de yürürlüğe gireceğini söylemişti.

Kaynak : NTV Haber

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA