SON DAKİKA

MedyaSu.com

Telefonlar artık kulakla kullanılabilecek

Akıllı telefonlarda dokunmatik ve ses ile kontrol bilim insanlarının geliştirdiği yeni teknolojiyle tarih olacak gibi duruyor. Çünkü yeni teknoloji ile telefonların kulak kanalındaki kas hareketleriyle kontrol edilebilmesini sağlandı.

Telefonlar artık kulakla kullanılabilecek
Bu haber 14 Temmuz 2017 - 8:52 'de eklendi ve 60 kez görüntülendi.

Elimizin dolu olduğu durumlarda telefonu kontrol edemiyoruz. Hele kalabalık bir ortamdaysak ve çok fazla gürültü varsa ses ile kontrol özelliği de bir işe yaramıyor. Bu konuya dikkat çeken teknoloji geliştiricileri akıllı telefonların yüz ve kulak hareketleriyle kontrol edilmesine olanak sağlayacak bir sistem oluşturdu.

KULAK KANALINA YERLEŞTİRİLEN BİR SENSÖR İLE TELEFON KONTROLÜ MÜMKÜN OLACAK

Almanya’nın Fraunhofer Enstitüsü’nde görev yapan bilim insanları, telefonun yüz hareketleriyle kontrol edilmesini sağlayan ve bu hareket durumlarını kulaktan tespit eden bir sensör geliştirdi. EarFieldSensing (EarFS) olarak bilinen teknoloji ile kulak kanalına yerleştirilen bir sensör sayesinde göz kırpma, gülümseme gibi yüz hareketlerinin etkisiyle kulak kanalındaki küçük kas hareketlerini tespit ediyor. Ayrıca başı aşağı-yukarı, sağa-sola sallama gibi hareketleri de algılayabiliyor.Ayrıca, sensörlerin, yürüyüş esnasındaki titreşim ve dış müdahaleden etkilenmemesi için kulak kepçesine dışardan gelen sinyalleri kaydeden ek bir referans elektrodu uygulandı.

Bu yüz hareketlerinin her biri, aramaların alma/ reddetme veya bir çalma listesindeki şarkının değiştirilmesi gibi farklı görevlere atanabiliyor. Tüm komutlar ilgili akıllı telefon üzerinde toplanarak, işlenebiliyor.

İddialara göre, bu teknoloji sayesinde sürücülerde uyku tespiti yapılabilecek ve şuuru yerindeyken, bedenen felç olan hastalarla iletişim kurulabilecek.

Kaynak adres : Hürriyet

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA