SON DAKİKA

MedyaSu.com

Meydanlarda demokrasi nöbeti başladı

İstanbul’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma programları düzenlenirken, bazı bölgelerde vatandaşlar demokrasi nöbetine başladı.

Meydanlarda demokrasi nöbeti başladı
Bu haber 15 Temmuz 2017 - 10:56 'de eklendi ve 177 kez görüntülendi.

Beykoz Belediyesi tarafından 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Saadettin Çay, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Çelikbilek, programda yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’un asla unutulmayacağını, bunun için milletin karar verdiğini ve şehitlere söz verildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Ellerini ovuşturdular, ihtilal olsun istediler. Alanlarımız kapatılmak istendi. Dertleri, uzun yıllar uğraştıkları halde yok edemedikleri Anadolu’nun sahibi bu milleti, arkadan vurmaktı. Yiğitçe karşımıza geçip bir şey yapamadıkları için içimizden hainler bulmuşlardı. Kendilerine uygun insanlar seçmişlerdi. Polis ve sivil halkın içinden de bunu yaptılar. Kandırdılar, din, iman uğruna hedef göstererek bu millete, Anadolu topraklarını, birçok kez şehit topraklarıyla yıkamış milleti vurmak istediler. Bu milletin içindeki cevheri bilmiyorlar. İçimizden kendilerine uygun insan bulabilirler ama geri kalanlar asla kalkışmalara müsaade etmez. Yüreğinden imanı azalmayan bu millet, o akşam Türkiye’nin bütün alanlarında ayağa kalktı. Bir kere daha dirilişi gösterdik. Onlar bir kere daha milletin ne olduğunu anladılar.”

Programda daha sonra 15 Temmuz videosu vatandaşlara izlettirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, vatandaşlara çorba ve çay ikramı yapıldı.

Kısıklı’da vatandaşlar nöbet tuttu

15 Temmuz Kadıköy Platormu’nca Kadıköy Belediyesi’nin yanındaki meydanda anma programı düzenlendi.

Şehitler için mevlit okutulan anma programında, sivil toplum kuruluşlarının ortak basın açıklaması okundu, katılımcılara lokma dağıtıldı.

Kısıklı Parkı’nda düzenlenen etkinlikte ise vatandaşlar nöbet tuttu. Üzerinde “15 Temmuz’u unutmayacağız” yazılı tişörtler giyen vatandaşlar parkta nöbet tutmaya devam ediyor. Burada kurulan platformda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapılıyor. Kısıklı Parkı’nda vatandaşlara yemek dağıtılarak, semaverle çay ikram ediliyor.

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nce de Milli Birlik Yürüyüşü düzenledi. Küçükköy Meydanı’ndan Gaziosmanpaşa Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşe, gaziler ve şehit aileleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüşün ardından 15 Temmuz resim sergisi açıldı.

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, bu ülkenin ve bu milletin var olmasını, 15 Temmuz anısının yaşamasını istediklerini söyledi.

2016 metre uzunluğunda Türk Bayrağı

Esenler’de de “Direniş ve Diriliş Yürüyüşü” düzenlendi. Metris Kışlası’na yapılan 15 Temmuz Şehitler Parkı’ndan başlayan yürüyüşe katılan on binlerce vatandaş, 2016 metre uzunluğunda dev Türk Bayrağı’nı taşıdı.

15 Temmuz’un simge isimlerinden Şerife Boz’un kamyonundan açılan dev Türk Bayrağı, vatandaşlar tarafından Dörtyol Meydanı’na götürüldü.

Yürüyüşün ardından, şehitlerin mezarlarına konulmak üzere Çanakkale’den getirilen topraklar, 15 Temmuz Derneği’ne teslim edildi. Dörtyol Meydanı’ndaki etkinliğe Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ile şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Bağcılar’da nöbet devam ediyor

Bağcılar Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz nöbeti Kirazlı Metro etkinlik alanında devam ediyor. Programın dördüncü gününde binlerce vatandaş ilçenin 7 noktasından kortejler halinde yürüyerek Kirazlı Metro İstasyonu etkinlik alanında bir araya geldi.

Programda çifte sela, Kuran-ı Kerim tilaveti, gazilerin 15 Temmuz konuşmaları, türküler, şiirler ve 15 Temmuz Destanı’nı canlandıran tiyatral gösteriler gerçekleştiriliyor. Programa İstanbul Vali Yardımcısı ve Bağcılar Kaymakam Vekili Osman Ateş, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da katıldı.

Küçükçekmece’de demokrasi nöbetlerinin ikinci gününde on binler Halkalı 15 Temmuz Şeref Meydanı’nda buluştu. Programa, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Belediye Başkanı Temel Karadeniz, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Metin Karakaş, MHP Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaş Çolak, 15 Temmuz gazileri, şehit aileleri, sanatçılar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Çengelköy gazileri de 15 Temmuz’daki darbe girişiminde yaralandıktan sonra kaldırıldıkları Mediva Hospital Çengelköy Hastanesi’nin acili önünde bir araya gelerek nöbet tutmaya başladı.

Kaynak : TRT Haber

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA