SON DAKİKA

MedyaSu.com

Nişanyan firar etti

İZMİR Şirince’de SİT alanındaki arazide inşaat yapma ve mühür bozma suçlarından 17 yıl hapis cezasına çarptırılan yazar Sevan Nişanyan, cezaevinden firar etti. Hürriyet’in telefonla ulaştığı Nişanyan, “48 saat beklemeye gerek yok beni şimdiden firari kabul edebilirler” dedi.

Nişanyan firar etti
Bu haber 15 Temmuz 2017 - 11:28 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.

3 ay önce Aydın Yenipazar Açık Cezaevi’nden nakil talep ederek Foça Açık Cezaevi’ne geçen Nişanyan, üç ayda bir verilen haftalık izne çıktı. Dün sabah 09.00’da teslim olması gereken Nişanyan, Twitter’daki profil fotoğrafına uçan beyaz bir kuş koydu ve “Kuş uçtu. Darısı geride kalan 80 milyonun başına” mesajını paylaştı.

‘48 SAAT BEKLEMESİNLER’
Hürriyet’in telefonla ulaştığı Sevan Nişanyan şunları söyledi: “Bu haksız hukuk ve izan dışı cezalara 3.5 yıl çok bile katlandım. Bir 3 yıl daha çekemezdim. Başta dişimi sıktım ancak bu hukuksuzluktan bir türlü dönmedikleri için bu kararı verdim. Bu saçmalıklara daha fazla tahammül edemezdim. 48 saat beklemeye gerek yok, beni şimdiden firari kabul edebilirler. Yurtdışında da olabilirim, burada da. Bir süre sonra yurtdışına da gidebilirim. Ama Türkiye bizim ülkemiz. Elbet bir gün yine döneriz. Türkiye’den kaçmak çok kolay. Belli bir miktar parayı veren gördüğünüz gibi herkes kaçabiliyor. Kurumlarda, güvenlikte de verirseniz parayı çok rahat kaçarsınız. Geride kalan 80 milyon tutuklu insanın da darısı başına dedim ve mesaj olarak da paylaştım.

3 YILDA ÇOK SAYIDA CEZAEVİ DEĞİŞTİDİ
Sevan Nişanyan, Şirince’de SİT alanındaki araziye iki kez mühürlenmesine karşın inşaat yaptığı gerekçesiyle 9 ayrı suçtan 11 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 2 Ocak 2014’ten beri cezaevinde olan Nişanyan, 1 yıl Aydın Yenipazar Kapalı Cezaevi’nde kaldıktan sonra Eylül 2015’te Sultanhisar Açık Cezaevi’ne nakledilmişti. Ancak 22 Ocak 2016’da Nişanyan, disiplin cezası alarak aynı cezaevinin kapalı kısmına nakledildi. Nakil gerekçesi olarak ‘cezaevi kurallarının ihlali’ gösterildi. Sevan Nişanyan bundan önce Söke, Menemen, Şakran, Buca, Torbalı infaz kurumlarında da kaldı. Mühür bozma ve 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefetten dokuz ayrı suç dosyası bulunan Sevan Nişanyan 48 saat içinde teslim olmazsa firari duruma düşecek.

Kaynak : Hürriyet

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA