SON DAKİKA

MedyaSu.com

Qualcomm, bu kez de Intel’in suçlamalarına maruz kaldı

2 yıl önce Çin’den aldığı 1 milyar dolarlık ceza ve Güney Kore’den geçtiğimiz yıl yaklaşık 850 milyon dolar ceza yiyen Qualcomm, şu sıralar da iş ortağı Apple ile arasında geçen 1 milyar dolarlık dava ile uğraşıyor.

Qualcomm, bu kez de Intel’in suçlamalarına maruz kaldı
Bu haber 27 Temmuz 2017 - 15:29 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

Qualcomm’un Apple’a açtığı davanın gerekçesi Apple’ın iPhone’larda patentsiz LTE modem teknolojilerinden yararlanması. Qualcomm’a göre herhangi bir telefon üreticisinin kendine ait teknolojileri kullanmadan işlemci üretmesi mümkün değil ve yine açıklamalara göre şirket bu lisansları almak için gelirinin önemli bir kısmını buraya harcıyor.

Bu olaydan sonra sıra sıra büyük şirketler Qualcomm’a karşı cephe aldılar. Cepheye son olarak katılan Intel, Qualcomm’u tekelcilikle suçladı. Intel’e göre firma, farklı fiyatlandırma politikaları ve aykırı taktiklerle rekabeti bitirmek istiyor. Hatırlarsanız suçlamayı yapan Intel, birkaç yıl önce Avrupa’da rekabeti önleyici davranışları sebebiyle 1.4 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı. Intel’in de başarısız hamleleriyle mobil pazarda hemen hemen rakipsiz kalan Qualcomm, geçtiğimiz günlerde masaüstüne girişin sinyallerini de verince, şu sıralar AMD ile rekabette zorlanan şirket, geleceği için endişelenmiş gibi gözüküyor.

Yaptığı suçlamayla ilgili açıklamalarda bulunan şirket; “Qualcomm, tek rakibi olarak kalan bizi piyasadan eleyerek tek başına yonga üretmek istiyor.” dedi. Açılan dava Apple’a özel bir destek mi ifade ediyor sorusuna ise; “Qualcomm’un tek rakibi olarak sektör için çaba içerisindeyiz, Apple’a özel bir destek yok.” cevabı verildi.

Geçtiğimiz yıl iPhone 7’de hem Qualcomm’un hem de Intel’in modemlerinin yer almasıyla patlayan olayda çok sayıda büyük şirket Apple’ın yanında cephe aldı. Adeta strateji savaşına dönen olaylarda Qualcomm yalnız kalmış durumda.

Kaynak adres : Mynet

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA