SON DAKİKA

MedyaSu.com

Samsung “En büyük çip üreticisi” oldu

Samsung, Intel’i devirdi ve krallık tahtına oturdu.

Samsung “En büyük çip üreticisi” oldu
Bu haber 28 Temmuz 2017 - 15:18 'de eklendi ve 132 kez görüntülendi.

Samsung, satış ve işletme karı açısından yaklaşık 24 yıldır ilk kez ikinci çeyrekte Intel’i geçti. Intel’in işletme karı 3.8 milyar dolarken, Samsung ise ikinci çeyrek karının 8.03 trilyon won (7.1 milyar dolar) olduğunu açıkladı.

Bir yıl önce daha düşüktü

Bir yıl önce Samsung 2.64 trilyon won kar elde etti. Şirket çip operasyonlarında faaliyet karı olarak ilk defa 8 trilyonu aştı. Öte yandan yılda %190 oranında büyüme olmasına rağmen, Intel bu kez Samsung’u geçemedi.

Satışlardaki işletme kar oranı açısından Samsung’un oranı %45.7, Intel’in de %25.7 olarak görünüyor. Samsung2un yükselişi değişen piyasa ihtiyaçlarına hızlı tepki vermesinin yanı sıra, RAM, NAND flaş bellek için yeni nesil teknolojileri geliştirmekte edindiği uzmanlığa bağlanıyor.

Gözlemciler ne dedi?

Pazar gözlemcileri Samsung’un yıllık performansının Intel’i geride bırakacağını ve küresel çip sektörünün daha fazla parlama yapacağını düşünüyor. Gözlemciler otomobil endüstrisi, sanal gerçeklik, bulut hizmetleri, Nesnelerin İnternet’i gibi alanların çip pazarının yükselişine neden olacağına inanıyor.

Kaynak adres : Teknokulis

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA