SON DAKİKA

MedyaSu.com

2017 LYS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak ÖSYM son dakika açıklaması

LYS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? 8 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacağı duyurulan LYS sonuçları için nefesler tutuldu. Sınav sonuçlarına göre tercih yapan milyonlarca öğrenci, hangi üniversiteye yerleştiğini öğrenmek için meraklı bekleyiş içerisinde. Peki, LYS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? LYS sonuçları sorgulama linki sonuçlar açıklanır açıklanmaz haberimizde aktif hale gelecek.

2017 LYS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak ÖSYM son dakika açıklaması
Bu haber 08 Ağustos 2017 - 9:20 'de eklendi ve 474 kez görüntülendi.

LYS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? ÖSYM tarafından duyurulan LYS tercih sonuçları günü geldi çattı. 8 Ağustos’ta açıklanacak tercih sonuçları saat kaçta duyurulacak? Milyonlarca öğrenci, ÖSYM’nin bir sürpriz yapıp gece yarısı açıklayıp açıklamayacağını merak ediyordu. LYS tercih sonuçları açıklanır açıklanmaz haberimizde bulunan linkten sorgulanabilecek. Milyonlarca öğrencinin üniversite hayallerini gerçeğe dönüştürecek tercih sonuçları için geri sayım başladı. Üniversite kayıtları internet üzerinden ve üniversite tarafından yapılacak. İnternet üzerinden başvuruları 11-16 Ağustos tarihleri arasında e-Devlet üzerinden, üniversiteler üzerinden kayıtlar ise 14-18 Ağustos tarihleri arasında alınacak. LYS üniversite tercih sonuçları için merak içerisinde kalan öğrenciler, heyecanlarını sosyal paylaşım adresi Twitter üzerinden gösteriyor. Twitter’da birçok öğrenci ÖSYM’nin resmi hesabıyla etkileşime geçerek sonuçların bir an önce açıklanmasını bekliyor.

LYS TERCİH SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Yerleştirme sonuçlarının 8 Ağustos’ta “https:/sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden açıklanacağını bildirdi.

Üniversite kayıtları internet üzerinden ve üniversite tarafından yapılacak. İnternet üzerinden başvuruları 11-16 Ağustos tarihleri arasında e-Devlet üzerinden, üniversiteler üzerinden kayıtlar ise 14-18 Ağustos tarihleri arasında alınacak.

LYS üniversite tercih sonuçları ÖSYM sonuç açıklama sistemi üzerinden erişime açılacak. Adaylar kullanıcı bilgileri ile sisteme girecek ve sorgulama yapabilecekler. Tercih sonuçları adreslere postalanmayacak.

ÖĞRENCİLERDE HEYECAN DORUKTA

LYS üniversite tercih sonuçları için merak içerisinde kalan öğrenciler, heyecanlarını sosyal paylaşım adresi Twitter üzerinden gösteriyor. Twitter’da birçok öğrenci ÖSYM’nin resmi hesabıyla etkileşime geçerek sonuçların bir an önce açıklanmasını bekliyor.

ÜNİVERSİTE KAYIT İŞLEMLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Üniversite kayıt işlemleri için adayların önünde iki tarih aralığı bulunuyor. Adaylar internet üzerinden üniversite kayıt işlemlerini yapabilecekleri gibi kazandıkları üniversiteye giderek de kayıt işlemi yapabilecekler. İnternet üzerinden başvuru yapacak olan adaylar 11-16 Ağustos tarihleri arasında, üniversiteler üzerinden başvuru yapacak olan adaylar ise 14-18 Ağustos tarihleri arasında başvuru yapabilecekler.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILACAK?

Üniversite için kayıt hakkı kazanan adaylar, kayıt için belirlenen belgelerini tamamlayarak kayıt süresi içinde üniversiteye başvurmalıdır. Belirlenen süre içerisinde kayıt için başvurmayan ya da kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar, üniversite kayıt hakkını kaybeder. Elektronik ortam üzerinden üniversite kayıt işlemi yapacak olan adaylar ise, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihlere göre işlem gerçekleştirecektir.
ÖSYM tarafından belirlenen üniversite kayıt işlemleri tarihleri aralığına uyulması gereklidir. Üniversite kayıt işlemleri için belirlenen tarihler arasında işlem gerçekleştirmeyen adaylar, süre bittikten sonra işlem yapamaz. Bu nedenle adayların üniversite kayıtları belirlenen süre içinde gerçekleştirmesi gereklidir.

LYS EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Üniversiteler için adayların yerleştirme sonuçları ilan edildikten sonra kayıt işlemleri başlayacak. Üniversite kayıt işlemleri için belirlenen süre içerisinde adaylar tarafından kayıt işlemleri gerçekleştirilecek. Kayıt işlemleri sonucunda üniversitelerin boş kalan kontenjanları için açıklama yapılacak. Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme işlemi uygulanacak.

YÖK’ün internet üzerinden yapılacak işlemlere dair önemli hatırlatmaları

1. Devlet yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kaydolma imkânı sunacaklardır.

2. Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.

3. Elektronik kayıt işlemi 2017-2018 öğretim dönemi için ÖSYM den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacaktır. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecektir. Sınav merkezi sonuçları açıklamadan internet üzerinden başvurular yapılamayacaktır

4. Elektronik kayıt tarihleri, ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacaktır,

5. Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlara gibi) ile açıköğretim programları dâhil edilmeyecektir.

6. Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

Mezuniyet Belgesi almadan internet üzerinden kayıt yaptırılabilir mi?

7. Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi ekran kayıdında yer alacaktır. Askerlik durumu kayıt olmalarına engel olmayacaktır. Ancak; Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler elektronik kayıt yapamayacak ve yerleştiği Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir. Milli Eğitim Bakanlığından mezuniyet bilgisi alınan öğrenciler için elektronik kayıtta öğrencinin yerleşme bilgileri, ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecektir.

8. Herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler, elektronik kayıt ekranında kaydı yapılmayarak yerleşmiş olduğu Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir.

9. Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabileceklerdir.

10. Kayıt olanlara ait bilgiler YÖKSİS üzerinden günlük olarak alınabilecektir.

11. Kayıt işlemini elektronik ortamda yapan öğrenciler elektronik kayıt ekranında veya üniversitenin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gelecekler ve duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabileceklerdir.

YÖK uyarıyor!

Üniversiteye internet üzerinden kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için tarih aralığı 11 Ağustos – 16 Ağustos. 16 Ağustos 2017 tarihinden sonra internet üzerinden kayıt yaptırılamayacak.

Kaynak adresi: Akşam 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA