SON DAKİKA

MedyaSu.com

Adayların dikkatine: 5 Eylül son!

Üniversite adaylarının merkezi yerleştirme sonuçlarında tercih yapmayan adayların gözü şimdi ek yerleştirmelere çevrildi. Uzmanlar, ek tercihlerin büyük önem taşıdığını belirtiyor. 25 Ağustos’ta başlayan ek yerleştirmeler 5 Eylül itibariyle sona erecek.

Adayların dikkatine: 5 Eylül son!
Bu haber 31 Ağustos 2017 - 9:38 'de eklendi ve 332 kez görüntülendi.

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra adaylar, boş kalan kontenjanlara yoğunlaşmıştı. Bu yıl merkezi yerleştirmede olağanüstü bir durum ile karşı karşıya kalındığını belirten eğitim uzmanları, üniversitelerdeki boş kontenjanların ek yerleştirmede öğrencilere çok önemli fırsatlar sunacağını söyledi. Öğrencilerin lisans ve ön lisansın farklı programlarında yerleşebilecekleri 214 bin 430 kontenjan olduğunu hatırlatan Duman, öğrencilerin bir yıl kaybetmesine gerek olmadığını, ek yerleştirmede yapılacak doğru tercihle istedikleri eğitim programına yerleşebileceklerini söyledi. 25 Ağustos’ta başlayan ek yerleştirmeler 5 Eylül itibariyle sona erecek.

TERCİH RAKAMLARI DÜŞTÜ

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan 2017 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre; 994 bin 766 aday üniversite tercihi yaptı. Üniversitelerdeki lisans programlarına 422 bin 950, ön lisans programlarına ise 273 bin 291 aday yerleşti. Yerleştirme sonuçlarına göre; 214 bin 430 kontenjan boş kalırken, bunun 163 bin 613’ünün ön lisans, 50 bin 817’sinin ise lisans programlarında olduğu görüldü. 2016’da merkezi yerleştirmede boş kalan ön lisans ve lisans kontenjanı toplamda 60 bin 147 idi. Bu yıl kontenjanların boş kalmasının en önemli sebebi olarak, geçen yıla kıyasla öğrencilerin ilk yerleştirmede daha az tercih yapma eğiliminde olması gösterildi. Adaylar ek yerleştirme başvurularını Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) internet sitesi https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numarası ve şifreleriyle yapabilecek. 15 lira olacak ek yerleştirme ücreti, 6 Eylül 2017 saat 23.59’a kadar yatırılabilecek.

Burs olanakları hazır

25 Ağustos-5 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacak ek yerleştirmede Beykoz Üniversitesi’ni tercih eden adaylara önemli burs olanakları sağlanacağını belirten Rektör Mehmet Durman, “Üniversitemizde boş kalan kontenjanlar için hem yüzde 100 hem de yüzde 50 burs olanakları mevcut. Bizler bu yıl tüm fakülte lisans bölümlerimize öğrencilerimizi yüzde 100 burslu olarak aldık ve yüzde 100 doluluk sağladık. Fakülte lisans programlarımızı kazanıp kayıt yaptırmayan çok az sayıda öğrencimizin yerine ek yerleştirmede de yine yüzde 100 burslu öğrenciler alacağız” dedi.

Nasıl tercih yapılacak

Üniversite adaylarının ek tercih yapabilmesi için 2017-ÖSYM’ye başvuru yapmış olması zorunlu tutulurken, okullarla ilgili tüm detaylar 2017-ÖSYM Ek Yerleştirme Kılavuzu’nda açıklanmıştı. Buna göre adaylar, tercih hakları bulunan tablolardan 24’ü geçmemek üzere istedikleri sayıda okul yazabilecekler. Herhangi bir bölüme tercih yapıp yerleşemeyen adaylar başta olmak üzere, tercih yapmayan, sınavsız geçiş hakkı olanlar ek yerleştirmelerden yararlanabilecek. Yalnızca 2017-ÖSYS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapamayacak.

Kaynak adresi: Yenişafak

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA