SON DAKİKA

MedyaSu.com

İngiltere’den sonra İskoçya da yasaklıyor

İngiltere, Norveç ve Almanya’nın ardından İskoçya da benzinli ve dizel araçların satışını yasaklama kararı aldı. Çalışmalarına başlanan ve 15 yıl sonra yürürlüğe girmesi planlanan projeye otomobil üreticileri de destek veriyor.

İngiltere’den sonra İskoçya da yasaklıyor
Bu haber 06 Eylül 2017 - 15:14 'de eklendi ve 262 kez görüntülendi.

Fosil yakıtların er ya da geç tükeneceği; bu tüketim hızıyla dünyada yaklaşık 50 yıllık petrolün kaldığı çoğu kişi tarafından biliyor. Bu nedenle petrol ile elektriği bir arada kullanan hibrit otomobil, elektrikli otomobil ve hidrojen ile çalışan otomobil gibi alternatifler üretiliyor.

İşte bu nedenle İngiltere, Norveç ve Almanya gibi ülkeler, gelecek adına oldukça isabetli bir adım atmıştı. İngiltere’de 2040, Norveç’te 2025, Almanya’da ise 2030 yılı itibarıyla benzinli ve dizel araçların satışı yasaklanacak. Böylece sürücüler alternatif yakıtla çalışan araçlara yönelmek zorunda kalacak.

Avrupa’da bu anlamda bir adım da İskoçya’dan geldi. Geçtiğimiz aylarda İngiltere’nin açıkladığı kararın ardından İskoçya, 2032 yılından itibaren akaryakıtla çalışan araçların (dizel ve benzin) satışını yasaklamayı planlıyor. 15 yıllık süre içinde İskoçya’da yol ve trafik sisteminin elektrikli araçların kullanımına uygun hale getirilmesi bekleniyor.

İskoçya’nın bu kararı, şehirleri emisyonsuz hale getirmek için aldığı ifade ediliyor. Ayrıca İskoçya, projeyi İngiltere’den 8 yıl önce tamamlayarak bu anlamda bir adım öne geçmek istiyor. Avrupa’da birçok otomobil üreticisinin de, ülkelerin aldığı bu karar doğrultusunda çalışmalar yaptığı biliniyor. Volvo 2019’da, Aston Martin ise 2020’de üretime başlamayı hedefliyor.

Kaynak adresi: Yenişafak

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA